18. júna 2024

Atentátnik na premiéra: Vieme kto vymazal jeho príspevky BRATISLAVA

ilustračné foto: pixabay

Vyšetrovací tím atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa zaoberá aj možnosťou, že páchateľ nebol osamelým vlkom.


Nasvedčuje tomu aj fakt, že facebooková a komunikačná história páchateľa bola dve hodiny po spáchaní skutku zmazaná. Informoval o tom v nedeľu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Vyšetrovateľ bol doplnený o vyšetrovací tím, pretože je tu aj verzia toho, že páchateľ sa pohyboval v určitej skupine ľudí, ktorí sa možno na tento trestný čin hecovali a vzájomne podporovali,“ uviedol minister.

Vymazanie facebookového profilu útočníka na premiéra Roberta Fica nemusí znamenať, že atentátnik mal komplica. Šutaj Eštok hovoril o vymazaní profilu dve hodiny po útoku.

„Myslím si, že dve hodiny po spáchaní toho skutku mal páchateľ vymazanú všetku facebookovú aj komunikačnú históriu a nebola vymazaná ním a ani jeho manželkou zrejme,“ povedal minister. Neskôr dodal, že manželka útočníka nebola tak „technicky disponovaná“, aby mohla túto komunikáciu vymazať, preto nevylúčili, že mohol mať komplica resp. neznámu skupinu osôb.

Minister vnútra a námestník SIS Pavol Gašpar ešte hovorili, že informácie o zmazaní profilu na Facebooku vychádzajú z operatívnych informácií.

Účet zmazala Meta

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook, vymazala podľa Aktualít atentátnikov profil na sieti, ale podľa ministra sa s obsahom manipulovalo ešte pred týmto vymazaním.

O tom, že zmazali profil Juraja C., informovala Meta v utorok aj slovenského mediálneho regulátora – Radu pre mediálne služby.

Spoločnosť Meta následne v utorok podvečer potvrdila, že profil zmazala ešte 15. mája, v noci po incidente, presný čas neuviedla. Hovorkyňa spresnila, že to urobili „krátko“ po tom, ako profil identifikovali. Podľa spoločnosti porušoval jej pravidlá o nebezpečných jednotlivcoch. Hneď po odstránení profilu informovala aj slovenské úrady.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: