25. mája 2024

Zranené dieťa či petarda vybuchnutá v ústach

FOTO: pixabay

26.12.2023 – 13:00

„Príčinu často zohráva alkohol a neodborná manipulácia s pyrotechnikou. Najčastejšie sa vyskytujú a sú ošetrované rezné a tržné rany,” uviedol hovorca žilinskej nemocnice Karol Zahatlan.

Najvážnejšie úrazy sú v dominantnom prípade spôsobené práve použitím zábavnej pyrotechniky„Ich používaním dochádza k devastačným poraneniam, predovšetkým rúk a k rôznym stupňom popálenín na horných končatinách a tvári,” dodal hovorca.

Ľudia by si podľa lekárov mali uvedomiť všetky riziká, ktoré na nich počas Silvestra a osláv príchodu nového roka číhajú. Rozhodne by mali zvýšiť obozretnosť a boli nanajvýš opatrní. Pri poranení je potrebné zachovať pokoj a poskytnúť základné ošetrenie, kontaktovať číslo 155 a postupovať podľa pokynov operátora.

Ako uviedol portál trend.sk, operátori tiesňovej linky 155 počas predchádzajúceho Silvestra vyslali záchranárov na pomoc k 1 558 pacientom. „Najčastejšie zasahovali u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením, ďalej hypertenziou a akútnymi bolesťami brucha,“ povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Podľa jej informácií zaznamenali celkovo 20 úrazov spôsobených neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou. Najviac ich bolo v Košickom kraji, ani jeden prípad našťastie neskončil tragicky.

Najmladším pacientom bol deväťročný chlapec z Trenčianskeho kraja, ktorému pri zapaľovaní vybuchla pyrotechnika v rukách a spôsobila malú popáleninu na tvári. Nešlo však o vážny úraz, odniesli si to zhorené mihalnice a obočie. Záchranári tiež riešili 60 prípadov ťažkej otravy alkoholom, z toho najviac v Bratislavskom kraji.

Minulý rok v nemocnici v Rožňave ošetrili zdravotníci počas silvestrovskej noci aj trojročné dieťa s poraneným okom. Informovala o tom komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

„Len trojročného pacienta museli pre úraz oka previezť na vyššie pracovisko do Košíc, 23-ročnému pacientovi vybuchla v ústach petarda a utrpel tržnú ranu jazyka,“ priblížila Fedáková.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: