12. júla 2024

Slovák opísal drámu v chorvátskych plameňoch

CHORVÁTSKO – Keby som sa zdržal na apartmáne o 10 sekúnd dlhšie, túto správu som už nemusel písať.

Chorvátska evakuácia zlyhala. Martin, ktorý s rodinou dovolenkuje v chorvátskej Grebastici opísal, ako v plavkách a šľapkách o vlas unikli pred požiarom.

„Keď sa nedarilo hasiť požiar okolo 2.00 hodiny (hasiči a dve lietadlá), tak domáci na pláži mali pohodu, lebo sú zvyknutí na požiare,“ povedal Martin s tým, že niektorí si dokonca natáčali hasiace vrtuľníky.

V okamihu sa však otočil vietor a vtom spozornel. „Zacítil som zápach spálenín, tak som omotal osemročnej dcére okolo hlavy tričko a bral som ju na apartmán, spolu so zvyšnou rodinou.“

Ich ubytovanie bolo vzdialené od pláže asi 100 metrov. Pri vchode do apartmánu bol už kúdol čierneho hustého dymu a plno žeravého popola.

„Valil sa na mňa a dcéru a 10 metrov odo mňa horelo a plamene šľahali do výšky minimálne tri metre,“ opisuje situáciu. Jeho partnerka s rodičmi sa k apartmánu ani nedostali.

Autom prechádzal cez plamene

Martin zobral telefón a kľúče a rýchlo naložil dcéru do auta. „Cez plamene som prešiel autom na hlavnú cestu. Nevidel som ani na dva metre pred seba pre dym a plamene šľahali z oboch strán,“ opísal situáciu ako z akčného filmu. Pritom, ako sám hovorí, nemohol urobiť chybu, lebo „druhú klapku už nedostane“.

Ľudia prichádzajúci z viacerých okolitých miest sa stretli na parkovisku asi 30 kilometrov od Grebastice za Šibenikom. „Nik nás nevaroval a ani sme nepočuli sirény alebo rozhlas, že by sa niečo dialo, či máme nejako postupovať, či ísť do bezpečia,“ zdôraznil Martin.

Jeho partnerka s rodičmi utekali od hotela naspäť k vode. K Martinovi sa totiž už nedostali.

Nik ich nechcel zobrať autom, až kým sa nerozhodli nasilu nastúpiť do auta domácim Chorvátom, ktorí ich zobrali priamo z mesta von, kde som si ich prevzal.

Evakuácia sa nekonala

Dodal však, že je vďačný Chorvátom, ktorí na centrálnom parkovisku za Šibenikom nosili ľuďom vodu a iné potrebné veci.

„Tam sme sa objali v plavkách bez osobných veci a dokladov,“ tvrdí. Ako dodáva, cítili sa bezmocne a ostávala im len viera, že sa dostanú aspoň k malej časti osobných vecí.

V ich prípade sa napokon všetko dobre skončilo. „Dozvedeli sme sa, že k nášmu apartmánu dorazilo hasičské auto, ktoré všetko hasilo, a tak nezhorel. Všetky veci máme v poriadku, rovnako aj my sme neutrpeli žiadne poranenia.“

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

KVÍZ: Ste skúsený vodič alebo skúsená vodička?

Ruku na srdce, myslíte si, že ste skúsený vodič? V našom kvíze sa spolu totiž pozrieme na teoretické otázky, ktoré by ste si mali pamätať z autoškoly. Sme zvedaví, ako sa s nimi popasujete. Schválne, či by ste vodičský preukaz dostali aj dnes!

1 / 10

  1. Vodič je definovaný ako osoba, ktorá

2 / 10

  1. Ak sa premávka vo vyhradenom jazdnom pruhu riadi osobitnými svetelnými signálmi,

3 / 10

  1. Krajnicou sa rozumie

4 / 10

  1. Vodič nesmie pri cúvaní

5 / 10

  1. Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M a N je

6 / 10

  1. Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť

7 / 10

  1. Vodič nesmie zastaviť a stáť

 

8 / 10

  1. Ak je nesúlad medzi zvislými dopravnými značkami a vodorovnými dopravnými značkami, tak

9 / 10

  1. Križovatkou s riadenou premávkou sa rozumie

10 / 10

  1. Vodič motorového vozidla nesmie predchádzať iné motorové vozidlo na diaľnici,

Vyhodnocujem váš kvíz. Čakajte prosím.

The average score is 46%

0%

Zdôraznil však, že tento útek pred plameňmi je pre nich zážitkom na celý život. „No za to, že sme tu, nevďačíme evakuácii,“ uzavrel.

Máte tip na článok?
NAPÍŠTE NÁM:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: