18. júna 2024

Zneužívanie v cirkvi je vážna téma

SLOVENSKO – Biskupský úrad v Bratislave, v Košiciach a v Banskej Bystrici vytvorili prvé kontaktné miesta na nahlásenie zneužívania maloletých v cirkvi.

Nachádzajú sa na nich kontakty a kontaktné osoby, ktoré začínajú komunikáciu a poskytnú rady a pomoc, ako správne postupovať. „Každý biskupský úrad by mal mať takýto úrad – otvorené dvere pre takých ľudí, ktorí cítia, že im bolo ublížené,“ uviedol Bernard Bober, predseda Konferencie biskupov Slovenska. „Niektoré už majú, ostatní urobili záväzok, že počas leta a jesene vytvoria,“ dodal košický arcibiskup metropolita.

Problematikou zneužívania v cirkvi sa na Slovensku zaoberá Komisia KBS pre ochranu maloletých v cirkvi. Informácie o poslaní Komisie, jej činnosti, či priamo o nahlasovaní prípadov zneužívania, sú dostupné na stránke maloleti.kbs.sk, kde je možné nájsť aj systém nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi.

Okrem kontaktu nahlaseniezneuzivania@kbs.sk je aktuálne k dispozícii špeciálne mobilné telefónne číslo. Systém ponúka aj interaktívnu mapu Slovenska s jednotlivými diecézami/eparchiami, ktoré ponúkajú viaceré kontaktné osoby ako aj odkaz na znalcov Komisie.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *