22. júna 2024

Verdikt súdu: Za výroky Milana Mazureka musia zaplatiť 15-tisíc eur

Milan Mazurek v štúdiu žilinského rádia Frontinus

Správny súd v Bratislave dnes potvrdil rozhodnutie Rady pre mediálne služby, ktorým 25. apríla 2017 uložila vysielateľovi Rádia Frontinus pokutu 15-tisíc eur a upozornenie na porušenie zákona.

Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, vysielateľ ho môže napadnúť kasačnou sťažnosťou na Najvyšší správny súd SR. Rádio pokutu dostalo za odvysielanie programu Debata na telefón z októbra 2016, ktorej jediným hosťom bol poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (Republika).

Rada je toho názoru, že v programe boli odvysielané vyhranené a výlučne jednostranné Mazurekove názory na témy týkajúce sa riešenia rómskej problematiky, väzenského systému, sociálneho systému, dôchodkov či prerozdeľovania verejných financií.

Jeho kritické vyjadrenia smerovali aj ku konaniu vlády, predstaviteľov koalície a opozície, výboru pre ľudské práva, bývalého riaditeľa RTVS Václava Miku, bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a mimovládnych organizácií. Rada pre mediálne služby upozorňuje, že Mazurek názory prezentoval bez akejkoľvek názorovej oponentúry, a tým sa nezabezpečila objektívnosť a nestrannosť politicko-publicistického programu.

VIDEO: Lietali kopačky, päste a nadávky. Matovič sa na tlačovke Smeru pobil s Kaliňákom

„Zároveň v tomto programe došlo v dôsledku stavania príslušníkov rómskeho etnika do kontrastu s majoritou a vyjadrení o ich neprispôsobivosti, sociálnych výhodách, násilí a vandalizme k porušeniu zákazu skrytou formou podnecovať nenávisť na základe príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine,“ informovala vedúca komunikačného odboru Rady pre mediálne služby Lucia Michelčíková.

Taktiež ide o porušenie zákazu skrytou formou podnecovať nenávisť na základe viery a náboženstva v dôsledku vyjadrení o nebezpečenstve, ktoré „predstavuje skupina islamských migrantov“.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *