18. júna 2024

Vedeli ste? Pri praní špinavých peňazí, môžete byť spolupáchateľom

ilustračné foto: archív, pixabay

Polícia upozorňuje občanov, aby boli pri poskytovaní osobných údajov či prístupových práv k bankovým účtom nanajvýš obozretní. Toto upozornenie zverejnila polícia na sociálnej sieti aj s varovaním.

Neverte neznámym osobám, ktoré vám sľubujú nezištnú pomoc. V opačnom prípade hrozí, že sa svojim konaním stanete nielen obeťou trestného činu, ale aj jeho spolupáchateľom. „Môže sa tak stať v prípade, že svoje údaje poskytnete vedome či nevedome,“ upozorňuje polícia.

Pri vedomom poskytnutí si klient založí účet v banke s vedomím, že za to dostane finančnú odmenu alebo províziu. Prístupové údaje neskôr odovzdá na žiadosť tretej osobe, čím stráca nad účtom kontrolu. Účet môže byť následne zneužitý na páchanie trestnej činnosti, prípadne podporu zločineckej skupiny alebo financovanie terorizmu. „Takéto vedomé konanie môže napĺňať niektorú zo skutkových podstát trestného činu legalizácie výnosu s trestnej činnosti,“ varujú muži zákona.

NEHORÁZNOSŤ: Kamionista jazdil s dvoma promile

Pri nevedomom poskytnutí údajov sú podľa polície občania často zároveň aj obeťami trestného činu. Prístup k účtu poskytujú s vidinou veľkého zisku z investovania s akciami či kryptomenami, alebo pre získanie výhodnej pôžičky. Keďže sami nevedia alebo nechcú investovať, spoliehajú sa na „odborné rady“ od neznámych osôb. „Tie ich navádzajú k sprístupneniu ich počítača alebo mobilu tretím stranám. Väčšinou potom založia nový účet a prístup k nemu odovzdajú „poradcovi“, ktorý ho môže zneužiť na trestnú činnosť uvedenú vyššie,“ približuje polícia.

V mnohých prípadoch občania takéto účty zakladajú a neskôr sprístupňujú neznámym osobám opakovane. Takéto konanie je možné posudzovať ako legalizáciu výnosu s trestnej činnosti. Tieto konania sú v angličtine označované ako tzv. „money mules“. Od 1. februára 2022 je súčasťou Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru aj odbor finančného vyšetrovania. Od jeho vzniku odbor vyšetroval 41 prípadov s vyššie uvedeným modus operandi.

Muž zabil svoju bývalú manželku a zverejnil to na Instagrame

V štyroch prípadoch doposiaľ nebolo rozhodnuté. V 37 bolo začaté trestné stíhanie a v šiestich prípadoch bolo vznesené obvinenie 10 osobám zo spáchania trestného činu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. „Na takto využívaných účtoch boli zaistené finančné prostriedky vo výške viac ako 245 000 eur,“ dodáva polícia.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *