18. júna 2024

Toto sú najviac a najmenej spoľahlivé autá na cestách

FOTO: tip čitateľa/Jana Baginová Horníková

Výsledky vyhodnocovali na rôzne starých vozidlách počas kontroly od júla 2022 do júna 2023, pričom zaznamenali rôzne závady na celkovo 221 rozdielnych modeloch.

ČO HOVORIA ŠTATISTIKY?

Vozidlá boli rozdelené do 6 rozdielnych kategórií na základe dátumu ich výroby, pričom vôbec po prvýkrát bola vytvorená skupina pre 12- až 13-ročné vozidlá. Miera poruchovosti sa vyšplhala na 20,5 %, čo znamená, že tamojšou generálnou kontrolou neprešlo zhruba každé piate autov. Inak povedané, na jednom z piatich vozidiel bola zaznamenaná „významná“, prípadne „nebezpečná porucha“. V porovnaní s minulým rokom ide o 0,3 % nárast.

Mimo to sa mierne zvýšil aj podiel vozidiel s menšími poruchami, ktorý oproti minulému roku stúpol o 0,5 bodu na 11,2 %. V rámci kontroly si odborníci z Nemecka posvietili aj na elektromobily, vďaka čomu teraz existujú spoľahlivé údaje aj pre túto triedu vozidiel.
Za zmienku rozhodne stojí zistenie, že VW e-Golf, ktorý sa v súčasnosti nevyrába, pritom s chybovosťou len 2,6 % skončil vo svojej kategórii 2- až 3-ročných vozidiel na štvrtom mieste s celkových 111 modelov. Zle si nepočínal ani Renault Zoe, ktorý sa s chybovosťou 5,6 % umiestnil na 49. mieste. Na opačnej strane rebríčka sa však nachádza Tesla Model 3, ktorá vykazuje 14,7 % chybovosť.

Celkové víťazstvo v správe TÜV 2024 patrí VW Golf Sportsvan, čo rozhodne poteší tamojší koncern. Len 2 % týchto vozidiel malo totiž po 3 rokoch jazdenia výraznejšiu poruchu. Navyše, VW Golf Sportsvan sa objavil v top trojke vo viacerých kategóriách.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: