22. júna 2024

Šokovaní rodičia: Naše bábätko trpelo, odmietli ho ošetriť

  • 8. február 2024 – 18:05

Napokon ho museli ratovať v nemocnici. Otec sa to rozhodol nenechať len tak a podal sťažnosť všade, kde sa dalo. Úrady sa konečne ozvali.

To, čo si museli s manželkou vytrpieť, by Martin z Majcichova pri Trnave neprial nikomu. Prípad sa odohral ešte začiatkom minulého novembra. “V noci sme po konzultácii s operačným pracovníkom na linke 112 išli s naším 13-mesačným synom na pohotovosť. Mal teplotu 40 stupňov Celzia a nedarilo sa nám ju dlhodobo znížiť,“ povedal otec pre portál My Trnava, ktorý sa venoval prípadu. Vyrazili preto na pohotovosť vo Fakultnej nemocnici v Trnave.

Tam im po ošetrení povedali, že dieťa má covid a vyzerá to na ľahký priebeh. Avšak ak teploty opäť stúpnu na 40 stupňov Celzia, majú ihneď ísť na pohotovosť.  Tak sa aj stalo. Na druhý deň malo dieťa opäť horúčku,  pomoc preto hľadali na Detskej pohotovosti v poliklinike na Starohájskej ulici v Trnave. Tam však zažili šok. „Malý mal 40,2 stupňa Celzia, celý horel, ja som ležal doma s covidom, preto manželka zobrala syna a išla spolu s mojím otcom na pohotovosť. Po príchode, jednak kvôli tomu, aby s ním neprišli do kontaktu ďalší pacienti, vybehol len otec do ordinácie, aby oznámil sestričke, čo sa deje,“ pokračoval Martin.

Otec Martin z Majcichova v okrese Trnava to nenechal tak a podal na službukonajúceho lekára sťažnosť na viacerých inštitúciách. Poslal ju Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zriaďovateľovi pohotovosti Trnavskému samosprávnemu kraju, obrátil sa aj na lekársku komoru a ministerstvo zdravotníctva.

Sťažnosť si úrady pohadzujú

Až do konca januára však nedostal žiadnu odpoveď, portál My Trnava preto znova oslovil úrady. Trnavský samosprávny kraj uviedol, že sťažnosť posunul ministerstvu zdravotníctva. Medzitým konečne prišla otcovi odpoveď z ministerstva. To potvrdilo, že vec prešetrujú. Zároveň uviedli, že podávateľ svoje tvrdenia nedoložil žiadnymi dokladmi a podanie bolo postúpené bez príloh. Otec potvrdil, že žiadnu ani mať nemôže, nakoľko sa dnu do ordinácie ani nedostali.

Čo sa týka podnetu zaslanému Slovenskej lekárskej komore, zasadol k nej deväťčlenný výbor, ktorý ho však vrátil späť na kraj. Otcovi tak neostáva nič iné, ako čakať na odpoveď z ministerstva zdravotníctva.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: