25. mája 2024

Sexuálne zneužívanie detí online je veľký problém

0

SLOVENSKO – Väčšina Európanov (73 percent), ale len polovica Slovákov, považuje sexuálne zneužívanie detí online za rozšírený alebo veľmi rozšírený problém a 92 percent opýtaných súhlasí s tým, že deti sú čoraz viac ohrozené online.

Poukázal na to prieskum Eurobarometra, ktorý sa realizoval 28. júna až 4. júla na vzorke 26.270 respondentov v EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli. Podľa výsledkov prieskumu obeh online materiálov zameraných na sexuálne zneužívanie detí a prípady groomingu (manipulácie detí k sexuálnemu zneužívaniu) sa zvyšujú alarmujúcou rýchlosťou.

V EÚ v priemere 82 percent opýtaných súhlasí s tým, že nástroje ako rodičovská kontrola nestačia na to, aby boli deti online v bezpečí. Na Slovensku je to 75 percent, čo je najmenej z celej EÚ.

Spomedzi krajín 27-člennej Únie sexuálne zneužívanie detí online ako rozšírený problém najviac vnímajú v Grécku (86 percent), Španielsku a Taliansku (81 percent).

Medzi Slovákmi to ako problém vníma 50 percent opýtaných, čo Slovensko zaraďuje na piatu priečku od konca. Devätnásť percent Slovákov si myslí, že deti môžu bezpečne používať internet bez toho, aby boli vystavené škodlivému obsahu.

Rovnaké percento predpokladá, že rodičia vo všeobecnosti vedia, čo ich deti robia na internete.

Eurobarometer naznačil, že Európania jednoznačne podporujú odhaľovanie online sexuálneho zneužívania detí v správach, ako sú e-maily a chat (87 percent) a v zašifrovaných správach medzi koncovými užívateľmi (83 percent).

Podľa prieskumu 78 percent respondentov v EÚ podporuje alebo silne podporuje návrh Európskej komisie na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí.

V máji 2022 eurokomisia navrhla opatrenia na zabezpečenie silnejšej ochrany detí a cieleného odhaľovania sexuálneho zneužívania detí online.

Máte pre nás tip? Napíšte nám na email: redakcia@krimi-spravy.sk, alebo cez náš formulár:

Chyba: Kontaktný formulár nebol nájdený.

 

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *