22. júna 2024

Rodičia deviataka z Parchovian: V rukách majú synov list na rozlúčku

FOTO: archív rodiny


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/a/a/aa1cd760-d9fe-4e8a-acef-8f1a2e4521a9/krimi-spravy.sk/web/wp-content/plugins/visual-link-preview/includes/public/class-vlp-link.php on line 176

SOBOTA – 8:35

To, čo v ňom našli, ich mimoriadne dojalo. Otec krátko po tragédii hovoril, že je presvedčený, že práve tam bude rozlúčkový list a v ňom odpoveď na mnohé ich otázky. Nemýlil sa.

V mobile naozaj boli posledné slová ich syna Romana († 15) s odkazmi nielen pre najbližších. Informácie priniesol portál noviny.sk s tým, že chlapec podľa všetkého rozsiahlu správu určenú pre dôležitých ľudí v jeho živote napísal niekoľko dní pred samovraždou. Jeho Poslednú správu pre všetkých má televízia kompletne k dispozícii a na základe súhlasu rodičov sa jej obsahom bude podrobne zaoberať aj s odborníkmi – špecialistami.

Roman rozdelil odkaz na niekoľko odsekov, ktoré mali názvy: Mama, Otec, Pre oboch rodičov, Pre sestru Nikolu, Riaditeľa ZŠ Parchovany, Pre celú deviatu triedu. Ďalšie časti adresoval kamarátom, ktorých mal i v Česku. TV informuje, že vzhľadom na citlivosť obsahu, ktorý je určený spolužiakom a riaditeľovi školy, tieto pasáže uverejnia až po konzultácii s odborníkmi. Na záver desaťstranového listu napísal Roman všetky mailové adresy, ktoré používal, aj s heslami, rovnako aj k prístupu do PC.

Poslednú správu pre všetkých začína takto: „Dúfam, že aspoň niekto bol dostatočne inteligentný a momentálne toto čítate.“ Roman sa predstaví a pokračuje: „Ak toto niekto číta, už som asi spáchal samovraždu, alebo som sa o to aspoň pokúsil.“ Správu začal písať 15. novembra 2023 o 1.33 h potom, ako zjedol tabletky antidepresív v obrovskej dávke, čo mu ale spôsobilo len bolenie brucha. „Akurát som sa tým len zdrogoval.“

Mame v liste na rozlúčku píše, že sa na ňu hneval len občas. Aj to len preto, že nemohol už ako 15-ročný odísť z domu, keď chcel a kam chcel bez toho, aby jej musel vysvetľovať, kam a s kým ide. „V skratke ti ďakujem, bola si tá najlepšia mama na svete a nemohol som mať lepšiu, moje posledné ľúbim ťa,“ napísal mame.

Otca oslovil pozdravom. „No nazdar, tato, plačeš? Keď hej, tak prestaň. Však, ako ty hovoríš, teraz som na lepšom mieste, tak treba oslavovať, nie smútiť,“ napísal Roman otcovi s tým, že všetky materiálne veci, ktoré dostal, mu nenahradili to, že sa občas pri otcovi cítil ako pri cudzincovi. „Popravde, o tebe fakt veľa neviem. Vždy si bol preč a keď si doma, tak buď niekam chodíš, alebo niekomu pomáhaš.“ Napísal, že mu chýbala jeho prítomnosť, keďže pracuje v Nemecku, aby uživil rodinu. „Samozrejme si ťa vážim a ďakujem ti za všetko. Si ten najlepší otec na svete a ďakujem za všetko, len ľutujem, že som s tebou nestrávil viac času. Moje posledné ľúbim ťa, tatino.“

Odkaz riaditeľovi ZŠ Parchovany od Romana je osobný. Prial si, aby niekto išiel za riaditeľom a odkázal mu, čo mu v Poslednej správe pre všetkých napísal. „Môžete už oslavovať, že nedôjdem do školy.“ Viac TV nezverejnila.

Spolužiakom zo svojej triedy napísal: „Ďalšie želanie mám, aby sa toto čítalo v triede na hodine a nech tam je čo najviac deviatakov.“ Ani tento text TV neuverejnila kompletný z dôvodu, že školáci sú mladiství.

Text pre rovesníkov začína jeho pisateľ čiernym humorom a naráža na to, že už nemusí chodiť do školy. Opísal, ako, až na dve spolužiačky, vníma ostatné dievčatá v triede. „Popravde neviem, čo som vám urobil. Podľa mňa ani vy neviete, keď sa fakt zamyslíte, čo také zlé som vám spravil, že sa ku mne už asi 5 rokov chováte ako k odpadu…“ Prišiel aj apel. „Nešikanujte ľudí, lebo to môže dopadnúť aj takto… “ Z jeho ďalších slov je jasné, že trpel aj v škole a pomoc nedostal. Okrem toho opisuje, ako ho toto školské prostredie zničilo a zdeptalo. Nakoniec Roman napísal aj niečo odľahčené. „Každopádne, na konci dňa vás mám všetkých rád, aj keď niektorých viac než ďalších, ale všetkým vám prajem šťastie a pekný život, teraz už Roman free.“

V správe pre kamarátov sa istému dievčaťu priznáva, že ak by našiel konkrétny vzťah, tak ten by ho zachránil. Priznáva, že pre svoje emočné prežívanie aj trápenia, ktoré mal ako tínedžer, si, žiaľ, žiadneho partnera nájsť nevedel. „Asi som do teba nebol ani taký zamilovaný, že láska, ale skôr som bol zamilovaný, lebo si bola jediné pekné dievča, ktoré sa so mnou bavilo a nevadila mu moja prítomnosť.“

Rodičov synov list na rozlúčku neupokojil. „Splním posledné želanie môjho synčeka a ten list prečítam všetkým deviatakom zo školy. Budem ho čítať v triede, do ktorej Romanko chodil. Urobím aj tlačovku. Šikanovali ho a môj syn o tom v liste píše, a píše to aj riaditeľovi Račkovskému. Aj odkaz – ako môj syn napísal, odkaz od neho už z hrobu – mu prečítam. Osobne,“ vyhlásil pre TV JOJ Romanov otec, ktorý podľa toho nepredpokladá, že polícia zametie prípad jeho syna pod koberec.

„Môj syn spáchal samovraždu, šikanovali ho v triede najmä spolužiačky. Keď stál na streche školy, kričali: Roman, skoč! a hnusne mu nadávali. Chodil k psychológovi a požiadali sme o pomoc aj psychiatričku. Škola to vedela. Šikana na škole ho dohnala k tomu, že skočil zo strechy školy,“ zdôraznil otec.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: