Rodičia detí s autizmom čelia predsudkom a nepochopeniu

Rodičia detí s autizmom sa bohužiaľ často stretávajú s nepravdivými a nelichotivými stereotypmi o svojich deťoch. Tieto komentáre, ako napríklad „je drzé“, „nevychované“, „bláznivé“, „hlúpe“, „rozmazané“ a „precitlivelé“, sú zraňujúce a nepravdivé.


Koľko ľudí sa skutočne zamyslí nad pravdivosťou svojich slov? Koľkí sa opýtali, aké sú skutočné potreby a výzvy dieťaťa s autizmom? Koľkí učitelia sa snažia dozvedieť viac o poruche autistického spektra (PAS) a Aspergerovom syndróme, aby lepšie pomohli svojim študentom?

Je dôležité si uvedomiť, že deti s PAS vnímajú svet inak ako neurotypické deti. Môžu mať ťažkosti s komunikáciou, sociálnymi interakciami a zmyslovým vnímaním. To neznamená, že sú drzé, nevychované alebo hlúpe.

Naopak, potrebujú našu trpezlivosť, pochopenie a podporu, aby sa mohli rozvíjať a naplno prejaviť svoj potenciál. Niektorí rodičia trpia, keď ich autistické dieťa nezoberú do školy.

Tu treba poznamenať, že aj takéto deti sa vedia prispôsobiť ku všetkým deťom. Sú spoločenské, hravé, milé, aj keď sú iné. „Som v praxi už vyše 10 rokov a pravidelne sa stretávam s rodičmi, ktorí sa sťažujú, že „ich dieťa opäť neprijali do školy“… A to dieťa nemusí mať ani diagnostikovaný autizmus, stačí, že nemá optimálny prospech,“ vraví pre KRIMI správy súkromná špeciálna pedagogička Edita Ofčarovičová, ktorá chápe, že je to problém pedagógov, a preto by rada apelovala na vládu, aby sa konečne prebrala a systematicky reformovala školstvo.

„Som za inkluzívny prístup s rozvahou. Vytvorme triedy pre tieto inak obdarené deti a zvlášť triedu pre deti so zníženým intelektom, ale v rámci jednej budovy. Odborný termín pre takýto model je opačná integrácia, kde sa deti nachádzajú v jednej budove a sú integrované medzi zdravé deti, napríklad na spoločných predmetoch ako výchovy,“ hovorí pedagogička.

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

Stojí si za modernou školou s moderným vzdelávaním, ktorá využíva moderné offline pomôcky, ale zároveň rozvíja kreativitu a myslenie detí.

Ak máte skúsenosti s autizmom, či už ako rodič, dieťa, učiteľ alebo kamarát, podeľte sa o ne s nami. Vaše príbehy, či už pozitívne alebo negatívne, nám pomôžu šíriť povedomie o PAS a budovať inkluzívnejšiu spoločnosť pre všetkých. Vaše príbehy nám pošlite na email: redakcia@krimi-spravy.sk

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

Téme autizmus sa naša stránka venuje dlhodobo a poukazujeme na to, že aj tieto deti majú miesto v našej spoločnosti.

Máte tip na článok?
NAPÍŠTE NÁM:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Zdieľaj článok