Bývalý príslušník NAKA je vinný z korupcie, spoznal svoj trest

ilustračná grafika. FOTO: KRIMI správy

BRATISLAVA – Súdny proces v prípade exšéfa bratislavských operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána K. sa na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku konal dnes popoludní.

Bývalý šéf operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján K. je vinný zo zločinu prijímania úplatku, zločinu marenia spravodlivosti, ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Rozhodol o tom dnes samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pričom obžalovanému uložil trest sedem rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež peňažný trest 5 000 eur. V prípade, že by Ján K. peňažný trest nezaplatil, sudca určil náhradný trest v dĺžke päť mesiacov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Podľa obžaloby Ján K. neoprávnene vynášal informácie o policajných akciách podnikateľovi Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger, ale aj policajnému vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi. Konkrétne išlo o informácie napríklad o akciách Božie mlyny, Očistec alebo Judáš, prípadne týkajúce sa prešetrovania trestnej činnosti Petrova. Tiger sa Jánovi K. podľa orgánov činných v trestnom konaní odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Obžalovaný na začiatku procesu deklaroval svoju nevinu.

Podľa sudcu Miroslava Mazúcha súd v rámci hlavného pojednávania vykonal všetky navrhnuté dôkazy. Vinu obžalovaného podľa neho potvrdili výpovede Petrova, bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu a v prípravnom konaní tiež expolicajta Kučerku, ktorý neskôr pred súdom výpoveď zmenil. „Výpoveď svedka Petrova potvrdzujú objektívne dôkazy,“ povedal sudca s tým, že napriek tomu, že svedok je trestne stíhaný, nemôže byť jeho výpoveď označená za nedôveryhodnú, ako to tvrdila obhajoba. Ako svedkovia v procese tiež vypovedali viacerí príslušníci NAKA.

Špecializovaný trestný súd na Jána K. ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi K. zrušili.

Môže sa Vám ešte páčiť...