25. mája 2024

Prezidentka: Buďme všímaví k prejavom domáceho násilia

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzýva verejnosť, aby bola všímavá k prejavom domáceho násilia vo svojom okolí.

Obetiam násilia odporúča poradiť sa na linkách pomoci. Uviedla to na sociálnej sieti v súvislosti s nedávnym prípadom útoku na 32-ročnú ženu, ktorú dobodal jej partner. „Aj dnes chcem opätovne vyzvať aj verejnosť, aby bola všímavá k okoliu, k prejavom násilia, ktoré sa odohráva za múrmi bytov či domov, ku kriku, k modrinám, k prejavom prenasledovania, psychickej či ekonomickej kontroly a násilia,“ napísala prezidentka.

Verejnosť sa môže bezplatne poradiť napríklad na Národnej linke pomoci ženám zažívajúcim násilie na čísle 0800 212 212. Ak niekto zažíva násilie, prezidentka odporúča zveriť sa niekomu, komu osoba dôveruje. „Poraďte sa na linkách pomoci, obráťte sa na poradenské či intervenčné centrá, ktoré sú v každom kraji, kde dostanete bezplatnú a anonymnú pomoc, ako postupovať, aby ste si dokázali pre seba a svoje deti zabezpečiť život bez násilia, na ktorý máte právo tak ako všetci ostatní,“ skonštatovala.

V prípade ohrozenia zdravia alebo života treba volať políciu na linke 158. Hlava štátu pripomenula, že za uplynulé roky došlo k úmrtiu mnohých žien, ktoré často brutálnym spôsobom zavraždili ich súčasní alebo bývalí partneri, pričom o násilí ich rodina či susedia neraz vedeli. Podľa prezidentky vieme všetci pomôcť v boji proti násiliu na ženách už len postojom, ktorý násilie nezľahčuje a nebagatelizuje. „Násilie nikdy nie je vina obete. Je to voľba agresora,“ uzavrela.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: