POZOR! Tu by ste medveďa nečakali

UHLISKÁ – Hoci tamojšie lúky a lesy za dedinou sú plné zveri, medveď je tam raritou. Fotopasca nastražená na diviaky zachytila medveďa, ktorý sa zatúlal až k obci Uhliská v okrese Levice. 

Ide o obľúbenú lokalitu hubárov, starostka preto cez média varovala občanov.

Južné okresy nie sú miestom, kde by sa medvede vyskytovali bežne. Ako informuje denník SME, pred pár dňami sa však vyskytol v blízkosti časti Uhliská – Majere, ktorá je na hranici s Banskobystrickým krajom. V blízkosti sú Štiavnické vrchy, ktoré sú domovom našej najväčšej dravej šelmy. Medveďa zachytila fotopasca miestneho poľovníckeho združenia, ktorá sleduje kŕmidlo pre diviačiu zver.

Medveď sa tam zrejme prišiel najesť. Môže ísť o bludára, ktorý prejde aj väčšiu vzdialenosť, napasie sa a vráti sa do lesov, uviedol Štefan Renčo zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého. „Pravdepodobne zavoňal kukuricu alebo zrno, ktoré v ňom je. Obilniny sú aj pre medvede vyhľadávanou potravou, napríklad raž, pšenica, ovos, slnečnica – tú milujú,“ priblížil pre SME ochranár. Tzv. kŕmny bubon sa používa na navnadenie diviačej zveri, ktorú je povolené strieľať, aby sa zabránilo šíreniu afrického moru ošípaných.

Lokalitu, kde zaznamenali medveďa, vyhľadávajú hubári z celého regiónu, pričom hubárska sezóna sa už začala. K nečakanému stretu môže najčastejšie dôjsť nadránom, keď sa do lesa vydávajú aj prví hubári. Samospráva sa preto rozhodla varovať občanov. “Vyhlásime cez obecný rozhlas oznam, aby boli ľudia obozretní, keď pôjdu do lesa na hríby. Oznam pošleme aj cez esemesky,“ povedala pre SME starostka obce Uhliská Nikola Harabová s tým, že hubári už prichádzajú.

Medvede do okresu Levice zablúdili aj pred vyše desaťročím, v roku 2012 ich tam videli na viacerých miestach. Šelma dokonca prišla až priamo do dediny Veľké Turovce, kde sa prechádzala v parku v centre obce.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.