25. mája 2024

Pozor na svoje zdravie. Teploty vystrelia poriadne vysoko

FOTO: pixabay

FOTO: pixabay

FOTO: pixabay
FOTO: pixabay

SLOVENSKO – Čakajú nás poriadne horúce dni. Teploty sa vyšplhajú poriadne vysoko čo poteší prázdninujúcich či dovolenkárov.

Teploty môžu tento týždeň vystreliť poriadne vysoko. V dnešný pondelok až na úroveň +36 °C, v ďalších dňoch sa potom o stupeň či dva ochladí. Takéto vysoké teploty potešia, treba si ale uvedomiť, že predstavujú záťaž pre ľudský organizmus.

Záchranári preto opätovne apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Odporúčajú dodržiavať pitný režim a zdržiavať sa v interiéroch počas obedňajších hodín, zhruba od 11.00 h do 15.00 h. Ak sa nedá vyhnúť pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

Tekutiny treba podľa záchranárov dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, radí pacienta ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, operátor poradí ďalší postup.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: