22. júna 2024

Postrelená kadetka Miška a jej cesta k zotaveniu

Miška so svojou mamou. Foto: archív rodiny Hozákovcov

Postrelená študentka policajnej akadémie Michaela Hozáková sa po unikátnej operácii vracia do života s novým systémom na korekciu bolesti. Situáciu jej uľahčuje aj to, že byt v rodnej Považskej Bystrici, kde žije, je už úplne bezbariérový.


Kadetka policajnej akadémie utrpela 1. marca 2023 vážny úraz. Na polygone v areáli bratislavskej policajnej akadémie ju v rámci krúžku postrelil pedagóg Vladimir Šeparnev.

Od unikátnej operácie v nitrianskej nemocnici už zakrátko uplynú tri mesiace. Otec Igor pre Štandard povedal, že dcéra sa cíti výrazne lepšie ako predtým. „Bolestí sa však úplne nezbavila. Lieky užíva aj teraz, bez toho to jednoducho nepôjde. Operácia, pri ktorej voperovali dcére špeciálny systém, ktorý tvoria dve elektródy umiestnené v mieche a baterka, ktorá sa dobíja cez bluetooth, umožňujú Miške nastaviť systém a tým korigovať bolesť, čo je obrovský úspech,“ povedal Igor.

Ozrejmil tiež, že dcéra má zatiaľ štúdium prerušené. „Prvoradá bola teraz pre nás operácia a dočerpanie pobytu v Kováčovej, k téme čo ďalej so študijným programom sme sa nedostali. Naozaj netušíme, či bude pokračovať v tom, čo si vybrala alebo sa rozhodne pre iný program. Zatiaľ je to ešte príliš čerstvé a bolestivé. Nechceme na dcéru nijako tlačiť, je rozumná a určite sa rozhodne správne,“ dodal starostlivý otec.

„Tešíme sa, ale dôležité bude, aby to už bolo oficiálne na papieri. Našou snahou je, aby bolo o dcéru postarané, keď my ako rodičia tu raz nebudeme. Všetky priznané peniaze pôjdu na jej liečenie a skvalitnenie života,“ zdôraznil otec.

Uviedol, že škola musí spätne vypracovať podklady k prípadu, v časti odškodnenia. „Je toho veľa. Zatiaľ nám pomáhajú ľudia v rámci zbierok a plusom sú aj financie z mesačného platu, ktorý Miška dostáva ako kadetka v štátnej službe.“, dodal.

Zaujímalo nás, ako Michaela trávi voľný čas. „Našťastie už máme prerobený celý byt na bezbariérový, čo je pre dcéru, ale aj pre nás veľké plus. Dcéra relaxuje, oddychuje, číta si, komunikuje s priateľmi a spolužiakmi cez počítač. Ak je možnosť cestuje na futbalové zápasy do Bratislavy, zatiaľ len ako diváčka, priatelia ju podporujú a pomáhajú jej. Veľká vďaka patrí aj mojim kolegom z práce, ale aj futbalistom Slovana na čele s Vladom Weissom ml., ktorí vždy zorganizujú niečo charitatívne a takto Miške pomáhajú,“ uzavrel otec svoje trpko-sladké rozprávanie.

Daniela Pirschelová, Štandard

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: