25. mája 2024

Polícia upozorňuje na riziká letných brigád či sezónnych prác

0

BRATISLAVA – Polícia upozorňuje na riziká letných brigád či sezónnych prác a zároveň dáva rady a tipy ako sa vyhnúť podvodníkom.

Ministerstvo vnútra (MV) SR, v ktorého pôsobnosti je aj špecializované pracovisko – Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality, sa počas roka a špeciálne v lete venuje preventívnym aktivitám a informačným kampaniam.

Prostredníctvo nich upozorňuje na podvodné praktiky týkajúce sa fenoménu „nútená práca“ či „nútená prostitúcia“. V tlačovej správe o tom informuje Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra, podľa ktorého práve tie ohrozujú občanov, ktorí sa rozhodnú v lete vycestovať na letnú brigádu, či za inou prácou, a nepreveria si firmu či zamestnávateľa, čím sa vystavujú vysokému riziku, že sa môžu stať obeťou obchodovania s ľuďmi.

Hľadajú nezvestného 14-ročného Martina

Keďže téma obchodovania s ľuďmi v lete mimoriadne aktuálna, rezort vnútra prináša sumár dôležitých rád, tipov, opatrení a odporúčaní od svojich odborníkov. Pred odchodom do zahraničia je dôležité dobre si preveriť agentúru alebo osobu, ktorá núka prácu v zahraničí.

Základné informácie o agentúre, iné užitočné údaje a odporúčania získajú záujemcovia aj na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.

Každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania za úhradu, ktorý je dostupný na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Je preto potrebné podrobne sa informovať o činnosti agentúry, vypýtať si referencie od jej klientov. Dôležité je tiež overiť si adresu svojho budúceho zamestnávateľa a to, či vôbec existuje. Seriózna pracovná agentúra poskytne aj telefonický kontakt na zamestnávateľa.

Podpisovať je treba len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému dobre rozumiete, v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. Polícia vyzýva na opatrnosť a neprijímať nelegálnu prácu.

Prezidentka: Buďme všímaví k prejavom domáceho násilia

Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu a získate potrebné pracovné povolenie alebo víza. O svojom odchode informujte svojich blízkych alebo dobrých známych. Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o svojom budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu. Dohodnite sa tiež, ako často a kedy sa budete ozývať rodine alebo dobrým známym.

Na cestu si vezmite nevyhnutnú finančnú rezervu na prípadný návrat domov, cestovné poistenie a predplatenú telefónnu kartu. Zoberte si tiež so sebou kontakty na pomáhajúce organizácie, kontakt na ambasádu, linky pomoci, ktoré sú v krajine, kam cestujete.

Informácie o slovenskom zastupiteľstve v príslušnej krajine, v ktorej sa práve nachádzate, vám po prekročení hraníc do krajín Európskej únie prídu automaticky na mobilný telefón vo forme SMS.

Pri ceste do zahraničia je vhodné mať na pamäti, že nikomu a za žiadnych okolností nedávajte svoj pas alebo občiansky preukaz, samozrejme okrem polície. Ak vám niekto odoberie doklady, alebo ich stratíte, okamžite to nahláste polícii a kontaktujte slovenské zastupiteľstvo v danej krajine.

Ak sú pracovné podmienky iné, ako sú uvedené v zmluve, obráťte sa na agentúru alebo osobu, ktorá vám prácu sprostredkovala a informujte o tom vašich blízkych a známych. Ozývajte sa rodine alebo známym tak, ako ste sa pred odchodom dohodli. Oznámte im podľa možnosti každú zmenu pobytu.

Mládež čoraz viac siaha po drogách

O svojom pohybe a stretnutiach vždy informujte rodinu alebo známych. Pri návšteve internetových stránok zameraných na komunikáciu dávajte pozor a v žiadnom prípade na seba neposkytujte kontakt alebo svoje fotografie. Neumiestňujte na web fotografie s obnaženými časťami tela, mohol by ich niekto zneužiť. Na podozrivé návrhy nereagujte a o podozrivej komunikácii ihneď informujte.

Vyhýbajte sa tiež opusteným miestam a staveniskám. V prípade akýchkoľvek problémov sa nebojte osloviť okoloidúcich, požiadať o pomoc v najbližšom obchode, nemocnici či dopravnom prostriedku. Ak vám hrozí nebezpečenstvo, volajte políciu (158, 112) alebo kričte o pomoc. Nielen pre odborníkov z praxe, ale aj pre tých, ktorí sa o tému obchodovania s ľuďmi zaujímajú, dáva rezort vnútra do pozornosti materiál, ktorý bol spracovaný v rámci plnenia úloh aktuálneho Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019 – 2023.

Ten je výstupom práce odborníkov zastúpených v pracovnej skupine z rôznych inštitúcií, obsahuje postrehy z aplikačnej praxe a sumár záverov z realizovaného workshopu na tému Obchodovanie s ľuďmi za účelom pracovného vykorisťovania vs. zlé pracovné podmienky.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *