25. mája 2024

Útok na Liptove. Ženu zrejme nezabil medveď LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

ilustračné foto: pixabay

Publikované: 2024-03-16 08:45:01

AKTUALIZOVANÁ SPRÁVA

Obeťou piatkového (15. 3.) tragického incidentu s medveďom na Liptove má byť 31-ročná občianka Bieloruska. V sobotu o tom informovali z ministerstva životného prostredia (MŽP). Štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa ubezpečil, že ak sa potvrdí priamy útok medveďa, nič sa nebude ututlávať.

MŽP konkretizovalo, že k tragickej udalosti došlo v lyžiarskom stredisku Jasná, časti Repiská. Žena mala podľa envirorezortu zahynúť v dôsledku útoku medveďa.

Okolnosti vyšetruje polícia, súčinný je Zásahový tím pre medveďa hnedého aj predstavitelia krízového štábu envirorezortu. Orgánom činným v trestnom konaní poskytuje envirorezort plnú súčinnosť.

„O ďalších krokoch budeme transparentne informovať. Ak sa potvrdí, že išlo o priamy útok medveďa, tak sa to tak aj pomenuje. Nič sa ututlávať nebude,“ dodal Kuffa.

Slovenské ministerstvo životného prostredia pripomenulo, že spoločne s Rumunskom predloží na najbližšie rokovanie Rady ministrov životného prostredia Európskej únie návrh na preklasifikovanie medveďa do nižšej kategórie, ktorý umožní efektívny a aktívny zásah do populácie medveďa.

V tejto súvislosti MŽP vykonalo ešte v januári analýzu, ktorú prekonzultovali s odborníkmi. Na najbližšiu schôdzu parlamentu predložia návrh na zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ako v piatok informovala polícia, dvojicu ľudí mal pri vrchu Na jame v katastri Demänovskej Doliny naháňať medveď. Muža vypátrali v poriadku, ženu našli bez známok života.

AKTUALIZOVANÉ: 16.3. 2024 - 10:05

Polícia sa k celej udalosti dnes vyjadrila. Podľa nej, počas vychádzky po turistickej trase z obce Lazisko, okr. Liptovský Mikuláš smerom na vrch SINA sa po strete s lesnou zverou – medveďom hnedým rozdelili dve osoby utekajúc od seba. 31-ročná žena z Bieloruska bola nájdená bez známok život, pričom obhliadajúci súdny lekár konštatoval ako predbežnú príčinu smrti zlyhanie centrálneho nervového systému z dôvodu pádu z výšky, ktoré spôsobilo devastačné poranenie hlavy. „Presnú príčinu smrti určí až súdna pitva. V súvislosti s uvedenou udalosťou poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Liptovský Mikuláš začal trestné stíhanie za prečin usmrtenie. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ uviedla hovorkyňa polície Zuzana Šefčíková.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: