22. júna 2024

Neznámy páchateľ tvrdí, že do škôl umiestnil výbušniny a žiada 100-tisíc eur

ilustračné foto, archív


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/a/a/aa1cd760-d9fe-4e8a-acef-8f1a2e4521a9/krimi-spravy.sk/web/wp-content/plugins/visual-link-preview/includes/public/class-vlp-link.php on line 176

„Akokoľvek môže táto hrozba vyzerať amatérsky, bezpečnosť detí a zamestnancov našich škôl je na prvom mieste. Hoci bol obsah amatérsky, nie sme v situácii, kde by sme si mohli dovoliť ho podceniť,“ skonštatoval Droba.

Hrozbu formou výhražnej e-mailovej správy dostalo Gymnázium Alberta Einsteina v bratislavskej Petržalke, Gymnázium Ivana Horvátha v bratislavskom Ružinove a Gymnázium Antona Bernoláka v Senci.

V reakcii na vyhrážky ostali školy zatvorené. Neznámy páchateľ požaduje 100-tisíc eur a tvrdí, že v budovách škôl rozmiestnil výbušniny.

NAKA od utorkového dňa vyšetruje výhražné maily školám ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Vyhrážky o bombách dostali viaceré stredné školy na Slovensku. Niekto rozposlal maily stredných školám a gymnáziám aj v Žilinskom kraji.

Nový policajný prezident Ľubomír Solák v utorok krátko popoludní predstúpil pred média, aby celú situáciu ohľadne bombových útokov na viaceré školy vysvetlil. Ako povedal, z úvodných informácií má polícia vedomosť, že doposiaľ nezistený páchateľ na nezistenom mieste a čase, pravdepodobne v ranných hodinách, zverejnil na jednej z internetových stránok hrozby útoku a smrti a zničenia takým spôsobom, že 6. decembra má v úmysle odpáliť výbušniny, ktoré by mali byť umiestnené v bližšie nešpecifikovaných školách na území Slovenska.

Ako policajný prezident ďalej podotkol, vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie. Polícia preto vykonáva bezpečnostné opatrenia na stredných školách a gymnáziách v Bratislavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Polícia pátra po identite autora vyhrážok aj v spolupráci so zahraničnými organizáciami a chcú dolapiť toho, kto má tieto vyhrážky na svedomí.

Riaditeľom škôl preto Solák odporučil dočasné uzavretie až kým bezpečnostné riziko nepominie. Nevylúčil, že opatrenia budú trvať aj po 6. decembri. Polícia podľa informácií Žilinského Štandardu nič nenecháva na náhodu a tieto hrozby berie vážne a prehľadávajú školy, aby si boli istí, že žiadne výbušniny sa v nich nenachádzajú.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *