18. júna 2024

Najznámejší prípad v dejinách od vraždy študentky Cervanovej

BRATISLAVA – V sobotu 9. júla uplynulo 40 rokov odvtedy, ako bratislavský Unic Klub v Mlynskej doline opustila medička Ľudmila Cervanová.

Jej vražda patrí k najznámejším prípadom v dejinách československej a slovenskej kriminalistiky a justície. Podľa záverov vyšetrovania odišla študentka vo večerných hodinách na zastávku autobusu, kde ju skupina páchateľov mala približne o 22.30 hodine násilím vtiahnuť do auta, odviezť do bytu na Varínskej ulici v Bratislave, opiť a znásilniť.

Keďže obeť sa únoscom vyhrážala, že skutok oznámi polícii, rozhodli sa, že študentku zavraždia. Naložili ju zviazanú do kufra auta, previezli do Kráľovej pri Senci k termálnemu jazierku a hodili do vody. Neskôr ju z jazierka vytiahli a previezli k potoku Čierna Voda, kde telo objavil náhodný okoloidúci 14. júla 1976.

V čakárni ambulancie polial muž benzínom svojich príbuzných

Zo zločinu obvinila polícia Milana A., Miloša K., Juraja L., Romana B. Pavla B. Františka Č. a Stanislava D. Obvinených v septembri 1982 uznal bratislavský Krajský súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Jedna z vyšetrovacích verzií, ktorá sa po roku 1989 dostala na verejnosť hovorila, že vraždu Cervanovej mali spáchať arabskí študenti, ktorí mali v Československej socialistickej republike (ČSSR) politický azyl.

Sedemčlenná skupina odsúdených prišla s tvrdením, že Cervanovú nikdy nevideli. K činu sa časť z nich priznala iba preto, že sa im vyšetrovatelia vyhrážali trestom smrti. Vražda medičky je dávno uzavretý prípad Diskusia o prípade Ľudmily Cervanovej sa zužuje len na otázku, či sú odsúdení páchatelia, vrahovia alebo obete. Uviedol pre TASR pri príležitosti 40. výročia, ktoré uplynuli dnes od vraždy medičky Cervanovej, bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth.

Nie je toho škoda? Alkohol skončil v čističke odpadových vôd

Tóth je autorom prvého dielu knižného vydania o vražde študentky, ktorá vyšla v decembri minulého roku pod titulom Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti. „V tomto tóne referuje prevažná väčšina médií už viac ako štvrť storočia, čo považujem za hlboký morálny a profesionálny úpadok. Vražda Ľudmily Cervanovej je dávno uzavretý prípad, sú známi vrahovia, ktorí boli zákonne odsúdení a podľa mojej mienky veľmi mierne potrestaní,“ povedal ďalej Tóth.

Podľa jeho názoru „hlavnou témou pri príležitosti 40. výročia brutálnej vraždy Ľudmily Cervanovej by malo byť permanentné zlyhávanie médií a novinárov, ktorí dokázali priam s goebbelsovskou zručnosťou vsugerovať časti verejnosti, že vrahovia sú obete“. „Z trestného spisu s obľubou vyberajú informácie, ktoré vyhovujú propagande vrahov. Vytvárajú tým dojem, že pracujú s faktami, no v skutočnosti dokazujú len to, akí zruční sú v manipulácii s verejnou mienkou,“ povedal Tóth. „Žijeme v časoch samozvaných mediálnych elít, ktoré akože vlastnia monopol na pravdu. Kauza Cervanová je toho živým a smutným príkladom,“ dodal mimo iného na záver.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: