18. júna 2024

Na Slovensku sa šíri nová droga. Bez problémov sa k nej dostanú aj deti v nákupnom centre

Na Slovensku sa šíri nová droga. Bez problémov sa k nej dostanú aj deti v nákupnom centre Zdroj: tvnoviny.sk

Látka, ktorá sa svojimi účinkami až nápadne podobá na nelegálnu marihuanu, sa šíri medzi mladými rýchlosťou blesku.

Vysušené šišky rastliny, pokvapkané polosyntetickou látkou HHC-P si totižto viete kúpiť úplne legálne a pohodlne, priamo z automatu v takmer každom nákupnom centre.

V parkoviskách, alebo rovno pri vchode. Reč je o automatoch, ktoré nesú názov Greenpoint a nájdete ich vo viacerých väčších nákupných centrách, či obchodných domoch.

Predávajú sa v nich produkty s obsahom legálneho CBD, ktoré sľubujú rôzne zázračné účinky. Nájdete v nich však aj sušinu, pripravené jointy či dokonca vape perá s obsahom látky, ktorá sa označuje ako HHC-P. Na problém ako prvý upozornil Denník N.

TRAGÉDIA. Najprv na ceste zomrel syn Matej, teraz otec Ján

O čo však vlastne ide? „Dá sa povedať, že je to novinka z laboratória. Ide o novú látku, tzv. polosyntetický kanabinoid. Je v šedej zóne, teda sa nejedná o látku, ktorá je na zozname zakázaných psychoaktívnych látok, ktoré sú nelegálne. Jedná sa o rizikovú látku, ktorá svojou štruktúrou pripomína látku THC. Čo sa týka účinkov, sú psychoaktívne. Pôsobia na centrálny nervový systém. Pôsobia upokojujúco, ponúkajú slasti a menia náladu,“ vysvetlil Rastislav Žemlička, adiktológ zo Sanatória AT.

Zjednodušene povedané ide o novú drogu, ktorá vyvoláva podobné pocity, ako aj nelegálna marihuana. HHC-P je však na Slovensku zatiaľ legálnou látkou.

V Bratislave sa takýto automat nachádza napríklad aj v známom obchodnom dome na Kamennom námestí. A to hneď pri vstupe. Vybrali sme sa preto vyskúšať, ako jednoduché je pre deti si drogu zadovážiť. Automat síce mal skener na občiansky preukaz, ale nevyžadoval jeho použitie.

V prípade nesprávne vyoperovaného oka, polícia vzniesla obvinenie

Sortiment ponúkal rôzny – našli sme elektronické cigarety, vysušené šišky, predpripravené cigarety či dokonca vymeniteľný cartridge do vapeovacích zariadení s obsahom HHC-P. Nás najviac zaujala sušina s názvom Green Crack, ktorá sľubuje 30-percentný obsah látky HHC-P. Kúpili sme balenie, ktoré obsahuje jeden a pól gramu a sľubuje 30-percentný obsah drogy. Vyšlo nás 15 eur.

Celý nákup je veľmi jednoduchý, podobne, ako keď si z klasického automatu kupujete plechovku koly. Jedným tlačidlom spustíte nákup, navolíte číslo požadovaného produktu a zaplatíte. Môžete si dokonca vybrať aj to, či chcete platiť v hotovosti alebo kartou.

Sáčok s drogou na sebe nemá žiaden návod, ani zloženie. Priesvitné vrecko má len jednoduchú nálepku s názvom „Green Crack“. Uvádzajú len výrobcu a tiež, že ide o 30% hexahydrokanabiphorol s menej ako 0,2% obsahom THC.

„Zberateľský predmet – produkt nie je určený na spaľovanie alebo konzumáciu! Za akékoľvek ďalšie nakladanie s produktom po jeho otvorení nenesieme žiadnu zodpovednosť. Skladujte mimo dosahu detí a mladistvých,“ píše sa na obale.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *