25. mája 2024

Na Liptove zastrelili ďalšieho medveďa

Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Tomas Hulik ARTpoint


Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody pred niekoľkými hodinami eliminoval ochranným odstrelom synantropného jedinca medveďa hnedého v blízkosti Vlkolínca.


Išlo o päťročnú medvedicu, ktorá vážila 107 kilogramov. Zaujímavosťou je, že bola pravdepodobne po zrážke, keďže jej chýbali zuby a posledné obdobie sa vo Vlkolínci prikrmovala dokonca motorovým olejom.

Zásahový tím pre medveďa hnedého v minulých dňoch informoval, že v okolí Ružomberka sa pohybuje do desať medveďov. Ich výskyt zaznamenali v lokalitách Satelity, Kalvária, Baničné, Hrabovo a Vlkolínec. Pohybujú sa v blízkosti intravilánu mesta a niekedy sa objavia aj priamo v blízkosti ľudských obydlí.

V tomto období medvede vyhľadávajú v záhradách práve dozrievajúce a padajúce jablká či orechy. K materiálnym škodám väčšieho rozsahu nedochádza, no zásahový tím zaznamenal zničené oplotenia v okolí záhrad rodinných domov a zničené ovocné dreviny. Prioritou mesta je zabezpečiť bezpečnosť zdravia a majetku obyvateľov. V Ružomberku naďalej platia preventívne opatrenia z júna.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: