18. júna 2024

Mestskí policajti začali nosiť telové kamery. Toto je hlavný dôvod

Mestskí policajti v Žiline nosia telové kamery. FOTO: MP Žilina

Mestskí policajti v Žiline začali nosiť telové kamery. Kamery nahrávajú činnosť policajtov pri zákrokoch súvisiacich so zabezpečovaním verejného poriadku a ochrany životného prostredia.


Dôvody za zavedenie telových kamier

Mestská polícia v Žiline sa rozhodla zaviesť telové kamery z viacerých dôvodov. Jedným z nich je ochrana občanov aj príslušníkov mestskej polície. Kamery môžu pomôcť v prípade, že občania obvinia policajtov zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, protiprávneho konania či neprofesionálneho správania.

Ďalším dôvodom za zavedenie telových kamier je zvýšenie transparentnosti práce mestskej polície. Kamery môžu pomôcť občanom pochopiť, prečo a ako policajti konali v konkrétnej situácii.

Ako budú kamery fungovať

Kamery budú pripevnené na vestách policajtov. Budú nahrávať video a zvuk v reálnom čase. Nahrávky budú uložené na centrálnom serveri mestskej polície.

Kamery budú automaticky zapnuté pri zákrokoch súvisiacich so zabezpečovaním verejného poriadku a ochrany životného prostredia. Budú tiež zapnuté pri plnení úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení, uznesení mestského zastupiteľstva či rozhodnutí primátora.

Policajti budú mať možnosť zapnúť alebo vypnúť kamery aj manuálne. Manuálne budú môcť kamery vypnúť napríklad vtedy, ak budú komunikovať s dieťaťom alebo osobou, ktorá je v núdzi.

Záver

Zavedenie telových kamier je pozitívnym krokom zo strany mestskej polície v Žiline. Kamery môžu pomôcť v mnohých oblastiach, vrátane ochrany občanov, príslušníkov mestskej polície a zvýšenia transparentnosti práce mestskej polície.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *