22. júna 2024

Medveď zaútočil na muža a dohrýzol ho

ilustračné foto: pixabay

28.12. 2023 – 15:05

Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Doplnil, že predpokladaná doba hospitalizácie zraneného muža je tri dni. „K útoku došlo na hrebeňovom chodníku smerom na vrch Prieložnica v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra, v katastri Sklabinského Podzámku. Napadnutý muž bol na turistickom výstupe spolu s manželkou. Po napadnutí medveďom zišiel do doliny, odkiaľ ho do nemocnice doviezol rodinný príslušník. Zamestnanci ŠOP SR dostali informáciu o útoku od brata napadnutého dnes dopoludnia,“ uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

„Útočiaceho medveďa pravdepodobne zobudilo zo spánku teplejšie počasie a predchádzajúce dažde. Mohol vyhľadávať lepšie miesto na prezimovanie. Zamestnanci ŠOP SR vykonajú obhliadku miesta útoku s cieľom vylúčiť, že išlo o poraneného medveďa,“ dodal. ŠOP SR vyzýva turistov, aby v lokalite útoku zvýšili opatrnosť.

„V tejto oblasti Veľkej Fatry je výskyt našich najväčších šeliem, ako aj ich zimovísk, častý. Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďov. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste či počas zlej viditeľnosti,“ upozornila.

V tomto roku eviduje ŠOP SR osem útokov medveďa na človeka, pri ktorých nedošlo k poraneniu alebo fyzickému kontaktu. „Útokov s ublížením na zdraví evidujeme tento rok 12. V prípade blízkych stretov či priamych útokov medveďa na človeka je potrebné kontaktovať integrovanú linku záchrany na čísle 112, ktorá o situácii upovedomí príslušné organizačné útvary ŠOP SR. V prípade nahlasovania škôd, konzultácií o preventívnych opatreniach či inom výskyte medveďa kontaktujte priamo jednotlivé vysunuté pracoviská ŠOP SR,“ vyzvala.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: