Medveď zaútočil na muža a dohrýzol ho

Medveď zaútočil v stredu (27. 12.) v Národnom parku Veľká Fatra v okrese Martin na muža, ktorý utrpel hryzné poranenia na nohe a škrabance na rukách. Je mimo ohrozenia života a zostal na pozorovaní v Univerzitnej nemocnici Martin.

ilustračné foto: pixabay

28.12. 2023 – 15:05

Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Doplnil, že predpokladaná doba hospitalizácie zraneného muža je tri dni. „K útoku došlo na hrebeňovom chodníku smerom na vrch Prieložnica v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra, v katastri Sklabinského Podzámku. Napadnutý muž bol na turistickom výstupe spolu s manželkou. Po napadnutí medveďom zišiel do doliny, odkiaľ ho do nemocnice doviezol rodinný príslušník. Zamestnanci ŠOP SR dostali informáciu o útoku od brata napadnutého dnes dopoludnia,“ uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

„Útočiaceho medveďa pravdepodobne zobudilo zo spánku teplejšie počasie a predchádzajúce dažde. Mohol vyhľadávať lepšie miesto na prezimovanie. Zamestnanci ŠOP SR vykonajú obhliadku miesta útoku s cieľom vylúčiť, že išlo o poraneného medveďa,“ dodal. ŠOP SR vyzýva turistov, aby v lokalite útoku zvýšili opatrnosť.

„V tejto oblasti Veľkej Fatry je výskyt našich najväčších šeliem, ako aj ich zimovísk, častý. Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďov. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste či počas zlej viditeľnosti,“ upozornila.

V tomto roku eviduje ŠOP SR osem útokov medveďa na človeka, pri ktorých nedošlo k poraneniu alebo fyzickému kontaktu. „Útokov s ublížením na zdraví evidujeme tento rok 12. V prípade blízkych stretov či priamych útokov medveďa na človeka je potrebné kontaktovať integrovanú linku záchrany na čísle 112, ktorá o situácii upovedomí príslušné organizačné útvary ŠOP SR. V prípade nahlasovania škôd, konzultácií o preventívnych opatreniach či inom výskyte medveďa kontaktujte priamo jednotlivé vysunuté pracoviská ŠOP SR,“ vyzvala.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.