Kysučan dostal za extrémizmus 16 mesiacov väzenia

FOTO: archív Dávid Kúrňava

Kysučan Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus 16-mesačný nepodmienečný trest odňatia slobody. Vo štvrtok o tom rozhodol Najvyšší súd Slovenskej republiky, ktorý zmiernil pôvodne uložený trest Špecializovaným trestným súdom o štyri mesiace.


Odvolací súd rozhodoval na podklade odvolaní prokurátora a obžalovaného. Kúrňavu uznal za vinného z pokračovacieho prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd v reálnom súbehu s prečinom prechovávania extrémistického materiálu.

Okrem 16-mesačného trestu väzenia mu uložil aj trest prepadnutia vecí. „A síce trička a rúška s extrémistickou tematikou a dvoch kusov mobilných telefónov, v ktorých obžalovaný D. K. prechovával extrémistické materiály v podobe grafických, zvukových a textových súborov,“ priblížila hovorkyňa.

Vo zvyšnej časti súd Kúrňavu spod obžaloby oslobodil, „čím napravil procesné pochybenie samosudkyne Špecializovaného trestného súdu, ktorá o predmetných skutkoch procesne správnym spôsobom nerozhodla, ale ich len vypustila z opisu skutkovej vety výroku napadnutého rozsudku“. Kúrňava sa k časti spáchaných skutkov priznal na hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu. V minulosti už bol za extrémizmus právoplatne potrestaný. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.