25. mája 2024

Kuchár, ktorý sa hral na lekára v domove dôchodcov, spoznal rozsudok

0

Úhrnný trest deväť rokov väzenia v zariadení s minimálnym stupňom stráženia uložil dnes samosudca Mestského súdu Bratislava I obžalovanému falošnému lekárovi zo zariadenia sociálnych služieb Iris Ivanovi B.

Stotožnil sa tak s návrhom prokurátora, ktorý obžalovaného navrhol uznať za vinného z trestných činov poškodzovania zdravia a ohrozenia osôb možným šírením nákazlivej choroby. Ivan B. podľa obžaloby o sebe tvrdil, že je sekundárny paliatívny lekár alebo psychiater.

V tejto súvislosti klientom svojvoľne ordinoval lieky, na ktoré neexistovali žiadne zdravotné indikácie. To minimálne v troch prípadoch viedlo k ich úmrtiu. Pokiaľ ide o spoluobžalovanú Vanessu P., vzhľadom na priznanie viny a to, že konala podľa pokynov Ivana B., jej prokurátor navrhol trest tri roky väzenia podmienečne odložený na dobu piatich rokov, s čím sa súd stotožnil.

Obom obžalovaným zároveň uložil trest zákazu činnosti vykonávať činnosti ošetrovateľskej a opatrovateľskej služby na dobu piatich rokov.

Dnešný rozsudok nie je právoplatný, keďže obhajca Ivana B. na mieste podal voči rozhodnutiu súdu odvolanie. Prokurátor si napriek konštatovaniu, že rozsudok je zákonný, ponechal zákonnú lehotu na podanie odvolania. Rovnakú lehotu si ponechala aj obžalovaná Vanessa P.

Kauza sa týka bratislavského zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby s názvom Nezisková organizácia Iris. Podľa obžaloby Ivan B. a opatrovateľka Vanessa P. napriek tomu, že na to nemali kvalifikáciu, podávali v rokoch 2016 až 2018 klientom zariadenia rôzne druhy liekov. To viedlo k ohrozeniu ich zdravia. V niektorých prípadoch existuje podozrenie, že seniori v dôsledku podania liekov zomreli.

„Išlo z jeho (Ivana B., pozn. SITA) o systematické dlhodobé konanie voči všetkým pacientom,“ povedal samosudca Branislav Harabin s tým, že obžalovaný vedel, že nemôže pacientom podávať lieky, keďže na to nemá kvalifikáciu a spôsobilosť. Podľa medializovaných informácií je totiž vyučený kuchár. Zároveň sudca povedal, že má v úmysle preveriť postup orgánov činných v trestnom konaní. Tie totiž údajne mali informácie o trestnej činnosti v zariadení Iris aspoň štyri mesiace pred zadržaním obžalovaných. „Či nebolo možné predísť minimálne niekoľkým úmrtiam,“ skonštatoval Harabin.

Dvojicu zadržala polícia v lete 2018. Ivan B. bol pôvodne stíhaný väzobne, v roku 2020 ho však pre prieťahy prepustili. Vanessa P. pred súdom v ešte v roku 2019 priznala vinu, Ivan B., naopak, tvrdenia obžaloby odmietal. Vanessa P. však vypovedala, že lieky sa v zariadení podávali klientom práve na pokyny Ivana B. On sám podľa nej podával lieky aj infúzie. To, že obžalovaný vystupoval ako lekár, uviedli pre médiá aj príbuzní seniorov zo zariadenia. Ivan B. počas procesu zdôrazňoval svoju nevinu.

Ivan B. bol obžalovaný aj z toho, že napriek tomu, že mal potvrdenú diagnózu HIV, vyhľadával nechránený pohlavný styk s viacerými osobami mužského pohlavia. On však tvrdí, že svojim partnerom o svojom stave povedal s tým, že nie je prenášačom vírusu.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *