13. júna 2024

Kde skončí transsexuál Kim, v mužskej alebo ženskej base?

Kim Balážu dostal 19-ročný nepodmienečný trest. Foto: Rasťo Harakal


Krajský súd v Trenčíne v uplynulých dňoch rozhodol v právnej veci brutálneho útoku transsexuála Antona Baláža.


Osobu známu pod prezývkou Kim poslal sudca odvolacieho súdu za mreže na 19 rokov za pokus o vraždu. Na sociálnych sieťach mnohých komentujúcich zaujíma v akom ústave na výkon trestu odňatia slobody bude Kim sedieť. V zariadení pre mužov alebo pre ženy?

Legendy o pestrom sexuálnom živote za mrežami nie sú ničím výnimočným a často ich živia tí, ktorí prežili za mrežami dlhšie obdobie. S väzňami pracuje aj renomovaná sexuologička a psychiatrička Danica Caisová, ktorá si nespomína zo svojej praxe na prípad podobný Kimovmu.

„Väznica nie je hotel, preto nie je možné, aby transsexuál bol sám v cele, určite bude umiestnený s viacerými spoluväzňami. Zneužívanie väznených osôb sa nedá vylúčiť, ale ak by sa niečo takéto prevalilo, hrozia za to vysoké tresty,” zdôrazňuje doktorka Caisová s tým, že žiadne verejné milenecké vzťahy, ako to často vidíme vo filmoch, nie sú za múrmi väznice možné. „Ak by som mala hovoriť o Kimovi, bude sa musieť so situáciou vysporiadať v prvom rade on sám. Trest je vysoký, predpokladám, že si ho odpyká buď v Ilave alebo v Leopoldove, to znamená v ústave s najprísnejším stupňom stráženia, čo bude určite mimoriadne náročné,” uviedla uznávaná lekárka.

K problematike sa vyjadrila aj hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská. „Väznené osoby sú umiestňované podľa pohlavia evidovaného v občianskom preukaze, respektíve v registri fyzických osôb. Ak je proces tranzície zavŕšený zmenou mena, rodného čísla, matričných a identifikačných dokumentov, väznená osoba je umiestnená do ústavu alebo jeho inej časti, ktorou profiláciou zodpovedá zmenenému pohlaviu.”

Čo sa stalo? V septembri 2021 muž prezlečený za ženu zaútočil nožom na 17-ročnú tínedžerku. Bodal ju ako zmyslov zbavený s úmyslom dievča zabiť. Prestal až vtedy, keď sa čepeľ zlomila a ostala zapichnutá v tele poškodenej. O sile útoku a brutalite napovedá fakt, že úlomok noža museli vytiahnuť s kliešťami.

Nielen súd, ale aj verejnosť prekvapilo správanie útočníka na prvom pojednávaní, kde sa rozhodovalo o vzatí Kima do väzby. Ten svoj skutok zľahčoval a neprejavil ani štipku ľútosti nad tým, čo urobil.

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

KVÍZ: Ste skúsený vodič alebo skúsená vodička?

Ruku na srdce, myslíte si, že ste skúsený vodič? V našom kvíze sa spolu totiž pozrieme na teoretické otázky, ktoré by ste si mali pamätať z autoškoly. Sme zvedaví, ako sa s nimi popasujete. Schválne, či by ste vodičský preukaz dostali aj dnes!

1 / 10

1.

  1. Vodič je definovaný ako osoba, ktorá

2 / 10

2.

  1. Ak sa premávka vo vyhradenom jazdnom pruhu riadi osobitnými svetelnými signálmi,

3 / 10

3.

  1. Krajnicou sa rozumie

4 / 10

4.

  1. Vodič nesmie pri cúvaní

5 / 10

5.

  1. Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M a N je

6 / 10

6.

  1. Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť

7 / 10

7.

  1. Vodič nesmie zastaviť a stáť

 

8 / 10

8.

  1. Ak je nesúlad medzi zvislými dopravnými značkami a vodorovnými dopravnými značkami, tak

9 / 10

9.

  1. Križovatkou s riadenou premávkou sa rozumie

10 / 10

10.

  1. Vodič motorového vozidla nesmie predchádzať iné motorové vozidlo na diaľnici,

Vyhodnocujem váš kvíz. Čakajte prosím.

The average score is 38%

0%

Daniela Pirschelová, Štandard

Máte tip na článok?
NAPÍŠTE NÁM:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: