18. júna 2024

Iná možnosť nebola. Usmrtili problémovú medvedicu

ilustračné foto: polícia

MARTIN – Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu usmrtil problémovú medvedicu pri obci Necpaly v okrese Martin.

Svojím správaním a častým pohybom v obci a jej okolí ohrozovala bezpečnosť obyvateľov. Informovali o tom z odboru komunikácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Pohyb a správanie zvieraťa monitoroval zásahový tím od júna tohto roku. „Išlo o trojročnú medvedicu s váhou 53 kilogramov, ktorá sa opakovane pohybovala v okolí obecného úradu, materskej školy, autobusovej zastávky, ako aj v záhradách rodinných domov, kde spôsobovala škody na ovocných stromoch,“ priblížili štátni ochranári.

Medvedica nereagovala na plašenie svetlom, zvukom ani poplašnými výstrelmi. „Jej správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu pre miestnych obyvateľov či návštevníkov obce,“ uviedli z komunikačného odboru.

Dodali, že súhlas na jej odstránenie vydala aj Správa Národného parku Veľká Fatra. Štátni ochranári podotkli, že umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné.

Išlo totiž o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Zviera odstránili z populácie za spolupráce veterinárneho lekára a polície.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *