Redakcia sa opäť vracia k prípadu terorizovanej Jany z Topoľčianok, ktorá v poslednom období čelí kyberšikane. Vo štvrtok sme zverejnili prvý článok aj s vyjadreniami 37-ročnej ženy, dnes sa k prípadu vraciame.
Na margo prvého článku nám do redakcie napísala Jana, ktorá celý problém objasnila podľa svojho úsudku. Celý text je spracovaný z jej stanoviska.
Ako tvrdí, snažila sa zaviesť kampaň s cieľom vyzbierať financie na liečbu a pokrytie základných životných potrieb. V kampani uviedla, že je od roku 2020 invalidnou dôchodkyňou s príjmom 142 eur mesačne. Počas celého života pracovala, no pre chronické bolesti a zdravotné problémy musela prácu ukončiť.
[visual-link-preview encoded=“eyJ0eXBlIjoiaW50ZXJuYWwiLCJwb3N0Ijo5NDA0LCJwb3N0X2xhYmVsIjoixIxsw6Fub2sgOTQwNCAtIMS9dWRpYSB2IG7DumR6aT8gTWFqw7ogcGVuaWF6ZSBhaiB0YWsgxb5pYWRhasO6IG8gcG9tb2MiLCJ1cmwiOiIiLCJpbWFnZV9pZCI6OTQwOSwiaW1hZ2VfdXJsIjoiaHR0cHM6Ly93d3cua3JpbWktc3ByYXZ5LnNrL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDI0LzA2L3BvZHZvZHlfamFuYV9jaG9yb2JhLmpwZyIsInRpdGxlIjoixL11ZGlhIHYgbsO6ZHppPyBNYWrDuiBwZW5pYXplIGFqIHRhayDFvmlhZGFqw7ogbyBwb21vYyIsInN1bW1hcnkiOiIiLCJ0ZW1wbGF0ZSI6InVzZV9kZWZhdWx0X2Zyb21fc2V0dGluZ3MifQ==“]Kampaň bola úspešná a v priebehu 4 rokov sa podarilo vyzbierať značnú sumu. Počas kampane však Jana čelila aj kritike a obviňovaniu z podvodu. Niektorí ľudia spochybňovali jej zdravotný stav a tvrdili, že peniaze z kampane zneužíva. Tieto obvinenia sa stupňovali až do kyberšikany, ktorá zahŕňala vyhrážky smrťou, urážky a šírenie dezinformácií.
Následky
Kyberšikana má na ženu a jej rodinu zničujúci vplyv. Žena sa cíti ohrozená a v strachu o svoj život. Jej otec bojuje s rakovinou a ona sa oňho a o svoju chorú matku stará. „Chcela som si niečo dokázať, otvorila som si bazárik, ale kvôli zdravotnému stavu som miesto podnikania skončila na PN. A teraz je to len môj sen, ktorý sa vďaka týmto útokom nikdy nesplní,“ píše Jana.
Prípad tejto ženy poukazuje na závažný problém kyberšikany a zneužívania finančných kampaní. Je dôležité, aby sme k takýmto situáciám pristupovali s empatiou a rešpektom. „Namiesto šírenia nenávisti a dezinformácií by sme sa mali zamerať na pomoc a podporu tých, ktorí ju potrebujú. Aj tí, ktorí nepravdivo šíria hoaxy a ublížujú nepravdivo druhým osobám sa dopúšťajú trestného činu,“ povedal pre KRIMI správy policajný kriminalista, ktorý dodal, že v tejto fáze je dôležité, aby sa žena obrátila na políciu a podala trestné oznámenie za kyberšikanu.
Môže sa obrátiť aj na psychologickú pomoc, ktorá jej pomôže vyrovnať sa s traumou a stresom.
„Je dôležité šíriť povedomie o tejto problematike a poukázať na nebezpečenstvá kyberšikany a zneužívania finančných kampaní,“ dodal policajt.
Skupina na facebooku s názvom PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY, ktorá sa pôvodne zameriavala na informovanie o rôznych podvodoch, sa v súčasnosti sústredila na dotyčnú ženu. Členovia skupiny tam zverejňujú urážlivé a nenávistné komentáre, ktoré ženu traumatizujú a ohrozujú jej duševné zdravie.
Členovia skupiny zverejňujú jej osobné informácie, šíria o nej dezinformácie a vyhrážajú sa jej násilím. Tieto komentáre sú nepretržité a žena sa cíti bezmocná a bezbranná. Kyberšikana má na ženu zničujúci vplyv. „Trpí úzkosťou, depresiou a strachom o svoju bezpečnosť,“ vraví Jana.
Kvôli online šikane sa izoluje od okolia a zhoršuje sa jej celkový zdravotný stav. Prípad tejto ženy poukazuje na závažný problém kyberšikany a jej traumatizujúcich následkov. Je dôležité, aby sme k takýmto situáciám pristupovali s empatiou a rešpektom.
V našom prvom článku sme dali výzvu, aby nám ľudia napísali ak o probléme vedia. Nikto sa nám však do redakcie nevyjadril. No vyjadrenia ľudia píšu v spomínanej skupine. Keďže nás oslovila správkyňa skupiny, dali sme im priestor, aby sa vyjadrili. Čakáme na ich stanovisko, ktoré zverejníme v tomto článku.
Máte tip na článok?
redakcia@krimi-spravy.sk
NAPÍŠTE NÁM:
Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:
Veľmi smutné. Chúďa žena. Držím palce.