Dobrý úlovok: Colníci zadržali remienky na hodinky z krokodíla

FOTO: Colný úrad Žilina

Žilinskí príslušníci finančnej správy zadržali poštovú zásielku, ktorá na Slovensko dorazila zo Singapuru.


Obsahovala remienky na hodinky z krokodíla a varana, pri dovoze ktorých platia sprísnené opatrenia.

Po tom, čo prednedávnom v súvislosti s prípadom balíka z Thajska, v ktorom boli balenia kávy s extraktom z kaktusu, upozorňovali žilinskí príslušníci finančnej správy verejnosť na potrebné povolenia na dovoz výrobkov z chránených živočíchov a rastlín, dorazil na vyclievaciu poštu balík s remienkami na hodinky z kože krokodíla a varana.

Zásielka putovala zo Singapuru, odkiaľ si ju cez internetový obchod objednal muž z Beluše. „Keď prechádzala colnou kontrolou, zamestnanci zistili, že výrobky, ktoré obsahuje, sú zhotovené z kože chránených zvierat. Jeden pár remienkov pochádzal z exemplára radu krokodílov a ďalší z druhov rodu varana,“ uviedla hovorkyňa colníkov Božena Chríbiková.

Oba sú zaradené do prílohy takzvaného Dohovoru CITES, kde sú uvedené rastliny a živočíchy, s ktorými je obchod regulovaný a pri dovoze podliehajú takým obmedzeniam, aby nedošlo k ich vyhubeniu. „Adresát mal ku koženým remienkom predložiť platné povolenia, no tými nedisponoval, vzhľadom na čo mu nebolo možné zásielku prepustiť. Pribudnú tak k doterajším dvom, ktoré v minulosti už na vyclievacej pošte zaistili. Tie majú pôvod vo Veľkej Británii, pričom na ich výrobu použili chránených aligátorov,“ dodala hovorkyňa.

Môže sa Vám ešte páčiť...