22. júna 2024

Dobrý úlovok: Colníci zadržali remienky na hodinky z krokodíla

FOTO: Colný úrad Žilina


Žilinskí príslušníci finančnej správy zadržali poštovú zásielku, ktorá na Slovensko dorazila zo Singapuru.


Obsahovala remienky na hodinky z krokodíla a varana, pri dovoze ktorých platia sprísnené opatrenia.

Po tom, čo prednedávnom v súvislosti s prípadom balíka z Thajska, v ktorom boli balenia kávy s extraktom z kaktusu, upozorňovali žilinskí príslušníci finančnej správy verejnosť na potrebné povolenia na dovoz výrobkov z chránených živočíchov a rastlín, dorazil na vyclievaciu poštu balík s remienkami na hodinky z kože krokodíla a varana.

Zásielka putovala zo Singapuru, odkiaľ si ju cez internetový obchod objednal muž z Beluše. „Keď prechádzala colnou kontrolou, zamestnanci zistili, že výrobky, ktoré obsahuje, sú zhotovené z kože chránených zvierat. Jeden pár remienkov pochádzal z exemplára radu krokodílov a ďalší z druhov rodu varana,“ uviedla hovorkyňa colníkov Božena Chríbiková.

Oba sú zaradené do prílohy takzvaného Dohovoru CITES, kde sú uvedené rastliny a živočíchy, s ktorými je obchod regulovaný a pri dovoze podliehajú takým obmedzeniam, aby nedošlo k ich vyhubeniu. „Adresát mal ku koženým remienkom predložiť platné povolenia, no tými nedisponoval, vzhľadom na čo mu nebolo možné zásielku prepustiť. Pribudnú tak k doterajším dvom, ktoré v minulosti už na vyclievacej pošte zaistili. Tie majú pôvod vo Veľkej Británii, pričom na ich výrobu použili chránených aligátorov,“ dodala hovorkyňa.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: