22. júna 2024

Česko zažilo najhoršiu streľbu vo svojej histórii

Filozofická fakulta v Prahe, kde sa odohral masaker.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/a/a/aa1cd760-d9fe-4e8a-acef-8f1a2e4521a9/krimi-spravy.sk/web/wp-content/plugins/visual-link-preview/includes/public/class-vlp-link.php on line 176

Podľa doterajších informácií zomrelo najmenej pätnásť ľudí vrátane útočníka, ďalších 24 je zranených, z nich 10 ťažko.

Krátko pred šestnástou hodinou polícia oznámila, že strelec „bol eliminovaný“. Podľa policajného prezidenta sa zabil sám, ale strieľali naňho aj policajti. Celú budovu na pražskom Námestí Jana Palacha evakuovali a urobili v nej aj pyrotechnickú prehliadku.

Páchateľ bol podľa policajného prezidenta držiteľom niekoľkých legálnych zbraní. Polícia vyzývala na zdržanlivosť a všetkých žiada, aby nezverejňovali zábery, ktoré zachytávajú priebeh streľby, a ďalšie informácie o útočníkovi.

Minister vnútra Vít Rakušan vyzval k trpezlivosti a žiada verejnosť, aby „nezdieľala údaje o útočníkovi, jeho fotografie a texty“, aby sa nezvýšilo nebezpečenstvo, že podobný čin sa zopakuje. Vyzval aj na zdieľanie len overených informácií od polície. Šíriace sa dezinformácie sú podľa neho najskôr premysleným útokom „ruskej trolej farmy“.

Mimoriadnu tlačovku mali premiér Petr Fiala aj prezident Petr Pavel, ktorý sa po útoku vrátil z pracovnej cesty vo Francúzsku. Večer krízovo zasadá vláda.

Motív útočníka zatiaľ nie je známy. České médiá informovali o jeho správach na sociálnej sieti Telegram, avšak ich autentickosť nie je potvrdená.

Na tlačovke policajný prezident Martin Vondrášek podotkol, že polícia vážne pracuje s verziou, že útočník má na svedomí aj dve obete (muža a dvojmesačné dieťa) z minulého týždňa v Klánovickom lese. Nie je známa žiadna väzba k týmto obetiam a lokalite, povedal.

„Som presvedčený, že to boli úplne náhodne vybrané obete človekom bez akejkoľvek trestnej minulosti,“ dodal Vondrášek.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: