18. júna 2024

Brutálny útok partie Rómov! Chlapca dobili pár krokov od domu

ilustračné foto: polícia

SOBRANCE

Ján, čerstvý absolvent, bol kúsok od domu, keď ho na ulici aj s kamarátom, zbili traja rómski mladíci. Tí mali len 15 a 17 rokov. Obaja napadnutí skončili zakrvavení a dobití.

Na útok za bieleho dňa v Sobranciach upozornila Jánova mama, aby sa s bezpečnosťou v meste začalo čosi robiť. Vraví, že po útoku už takmer nevychádzajú z domu, pretože sa jej na internete vyhrážajú ľudia z komunity páchateľov.

Dvaja kamaráti kráčali v sobotu ráno domov, keď na nich zaútočila partia neplnoletých mladíkov. “Syn išiel odprevadiť kamaráta, kľudne kráčali peši domov, keď do nich bezdôvodne skočili traja Rómovia. Spýtali sa ich “Máte problém?”. Syn povedal, že nie, otočil sa, myslel, že pôjdu preč, ale dostal kopačku do chrbta. A potom jedna, druhá, tretia rana…,” hovorí pre zregionu.sk Lucia, matka jedného z napadnutých.

Jej syn, Ján, je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý sa už po víkende tešil do novej práce. Krvácal z úst aj nosa, prosil nech prestanú K útoku, ktorý redakcii potvrdila polícia, došlo v sobotu 29. júla, okolo piatej ráno na križovatke ulíc Sama Chalúpku a Švermovej v Sobranciach. Lucia zdôraznila, že jej syn s kamarátkom páchateľov žiadnym spôsobom neprovokovali. “Chlapci išli slušne domov, vôbec tých občanov nepoznajú. Útočníci sa za nimi rozbehli a bezdôvodne ich napadli! Len tak, asi pre zábavu,” vraví.

Auto roztrhlo na dve časti. Zostala po ňom iba kopa šrotu

Chlapci sa bránili ako mohli, útočníci však boli v presile. “Kamarát po prvej rane ostal ležať na zemi, na syna boli traja. Chudák, krvácal z úst, nosa, uší, prosil ich, aby prestali. Kričal už dosť, už dosť,” približuje Lucia. Mladíci skončili po útoku na urgente. “Syn má otras mozgu, zlomeninu nosových kostí, pomliaždeniny, otvorené rany,” hovorí matka Jána.

Jeho kamarát utrpel ľahšie zranenia. Pred najhorším ich zachránil učiteľ Šťastím, že to skončilo pri ľahších zraneniach, bolo včasné privolanie polície. “Kamarát po rane ostal ležať na zemi. Potom sa postavil, dostal druhú ranu. Ale našťastie sa odplazil k domu a zazvonil na dom učiteľa,” pokračuje v rozprávaní Lucia. Keď sa učiteľ pozrel z okna, podľa jej slov uvidel, ako Ján leží na zemi, a oni do neho kopú. Ihneď vyšiel von a privolal políciu. Vtedy útočníci ušli. “Ešte jeden z útočníkov synovi povedal, keď učiteľ zavolal políciu: “Máš šťastie”. Čiže si ani nechcem predstaviť, čo by sa inak stalo, určite by ho dobili,” podotkla.

Muž skočil pod vlak, malo ísť o samovraždu

Niektorí na internete v tejto súvislosti pripomínajú, že netreba hádzať všetkých Rómov do jedného vreca. Lucia vraví, že rovnako by na to poukázala, aj keby útočili ktokoľvek iný. “Išlo mi o to, aby sa s bezpečnosťou v meste začalo niečo robiť, keďže tento útok nebol prvý a aby sa také niečo už neopakovalo! Nedá sa tu už ani bezpečne peši po meste prejsť! Keby sa to skončilo tragicky, už by bolo neskoro na to poukázať!” dodala s tým, že má strach. Na sociálnej sieti sa jej rodine totiž vyhrážajú ľudia z rómskej komunity.

Nasledujúci vývoj po útoku mal rýchly spád. Páchatelia sa totiž dostali do rúk hliadkujúcich policajtov ešte skôr, než ich informovali o útoku. Mladíci totiž na ulici vzbudili pozornosť oblečením.

Mali na ňom krv chlapcov. “Krátko po uvedenom incidente, ešte pred tým ako sa sobraneckí policajti dozvedeli o tejto udalosti, policajná hliadka kontrolovala tri podozrivé osoby na Hviezdoslavovej ulici, pričom si všimli, že mali odev od krvi. Počas kontroly týchto osôb boli operačným strediskom vyslaní na preverenie oznamu, že dve osoby mali byť napadnuté a zbité tromi osobami na ulici Sama Chalúpku, čo je kúsok od miesta kontroly,” priblížila pre zregionu.sk košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Obľúbeného učiteľa našli mŕtveho. Bývala žiačka videla smrť v sne

Po tom, čo boli títo neplnoletí mladíci stotožnení ako podozriví z útoku, skončili v cele policajného zaistenia. “Polícia ešte v ten deň po zabezpečení dôkazov vzniesla obvinenie všetkým trom mladistvým osobám, dvaja vo veku 15-rokov a jeden 17-ročný, všetci zo Sobraniec, pre prečin výtržníctva v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví,” uviedla hovorkyňa.

Po vykonaní potrebných procesných úkonov boli zo zadržania prepustení a sú stíhaní na slobode. Hrozí im, že si vo väzení posedia až tri roky. Vzhľadom na to, že ide o mladistvé osoby, trest sa znižuje na polovicu.

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *