25. mája 2024

Bezcitne týral psa, potom ho zraneného hodil do rieky

0

ilustračné foto: archív KRIMI správy

Sudca Okresného súdu Banská Bystrica bol nekompromisný a za týranie psa, udelil trest. 

Sudca uznal vinným z prečinu týranie zvierat a odsúdil na trest odňatia slobody na osem mesiacov podmienečne 38-ročného obžalovaného V. L. z Valaskej, okres Brezno.
Ten koncom septembra 2023, v byte vo Valaskej, zvlášť krutým a surovým spôsobom týral trojročnú fenu kríženca plemena Jack Russell teriér. Odsúdený V. L. fenu šesťkrát udrel päsťou do oblasti rebier, hrudníka a brucha, čím jej spôsobil vážne zranenia a následne ju hodil do rieky Čierny Hron. Pes z dôvodu zranení nevládal vyplávať na breh a takto bol za viac ako hodinu nájdený v rieke hliadkou Obvodného oddelenia PZ Podbrezová.

Prípad sa rýchlo posunul vpred

Prípad sa podarilo rýchlo objasniť vďaka úsiliu a odbornej práci policajtov oddelenia Banská Bystrica odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality NCODK P PZ a súčinnosti s policajtami Obvodného oddelenia PZ Podbrezová.

Zviera nie je vec

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti.
V prípade, že osoba týra zviera, hoci bola za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutá alebo za taký čin bola v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdená alebo týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo utýra zviera, je takéto konanie považované za trestný čin a môže byť potrestaná odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha vyššie uvedený čin na viacerých zvieratách, alebo verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti alebo na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo závažnejším spôsobom konania.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *