25. mája 2024

Bez elektrického prúdu je viac ako 17-tisíc domácnosti

FOTO: pixabay

Ťažký mokrý sneh a k tomu vietor sú ideálnym predpokladom pre pád stromov a tým aj pre poruchy na elektrických vedeniach. Počasie, ktoré pretrváva v Žilinskom a Banskobystrickom kraji od včera, odpojilo od elektriny tisícky domácností. Aktuálne je ich viac než 17-tisíc.

Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na 21 vedeniach vysokého napätia. Mimo prevádzky je zhruba 440 trafostaníc. Elektrikárov zamestnávajú okrem toho aj desiatky porúch na úrovni nízkeho napätia. Najhoršia situácia je v okresoch Banská Bystrica a Brezno.

Ďalším výraznejšie zasiahnutým regiónom je Horné Považie. Bez elektriny sú klasicky najmä obce a lokality v podhorských a horských oblastiach, kde prechádzajú vzdušné vedenia vysokého napätia cez lesy a členitý terén. Príčinou problémov sú štandardne hlavne popadané stromy a konáre.

Niekde sú len poopierané o elektrické vedenie, ale na mnohých miestach potrhali vodiče a poškodili stĺpy. Viacero poruchových miest energetici ešte len hľadajú v teréne. Prácu im komplikujú neprejazdné cesty, množstvo snehu a ťažko prístupné lokality.

Počasie sa podľa predpovede meteorológov nezlepší ani počas víkendu. To znamená, že odstraňovanie porúch môže trvať dlhšie a pravdepodobne pribudnú aj ďalšie. Všetkým nasadeným pracovníkom zo SSD však záleží na tom, aby obnovili dodávku elektriny pre všetkých čo najskôr.

Máte pre nás TIP?
Kontakt na redakciu:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: